31.10.2015 S blížícím se mistrovství světa Masters 2016 ve Špindlerově Mlýně vám přinášíme nejen čísla z padesátileté historie této kategorie, ale očima Vladimíra Málka, předsedy Ski klubu Masters, přiblížujeme prvotní úsilí o získání pořadatelství MS Masters.

Řeč čísel (dle podkladů Haralda Herberta, předsedy subkomise Masters při FIS v období 1980 - 2014)

-   V roce 1964, v době založení, eviduje kategorie Masters 70 závodníků.

-   O šestnáct letpozději, v roce 1980 jich bylo 130.

-   V roce 2014 evidujeme neuvěřitelných 35.000 (!) závodníků v alpském lyžování. 

-   První MS se konalo v Piancavallu 1981. 

 

“Dodnes stále vzniká po celém světě množství nových klubů Masters. Nejinak je tomu v České republice,” říká Vladimír Málek a dodává: “Náš Ski klub Masters zvnikl v roce 2008.” Během let 1980 - 2014  bylo uspořádáno po světě na 600 mezinárodních závododů FIS. Jedním z nich je i námi pořádaný Memoriál Dr. Vedrala FIS, který se po dvouleté přestávce podařilo Ski klubu Masters opět prosadit do mezinárodního kalendáře FIS 2015/16. 

 

“Původně jsme však měli ještě jednu vizi. Chtěli jsme MS 2016 dostat do Rokytnice nad Jizerou. Cesta k prosazení MS Masters v Rokytnici nebyla vůbec jednoduchá a aby se nám podařilo přesvědčit nejvyšší zástupce komise FIS, bylo nutné každý ročník memoriálu Dr. Vedrala vyšperkovat. To se povedlo a závod si postupně získal uznání mezi členy komise FIS, ale hlavně mezi závodníky. Vedle perfektní organice totiž pořadatelský Ski klub Masters zajišťuje i hodnotné ceny. V letošní sezóně se v termínu 5. - 7. února 2016 koná jeho již 6. ročník a na programu jsou slalom, obří slalom a super-G. ” říká Vladmír Málek. 

 

MS Masters bylo původně do Rokytnice nad Jizerou přiděleno, bohužel však bylo na základě rozhodnutí bývalého výkonného výboru Ski klubu Masters pořadatelství zrušeno. “Byla to velká škoda, jsem však nesmírně rád, že se MS podařilo zachovat v ČR, ve Špindlerově Mlýně. Naštěstí všechna ta pětiletá práce, vynaložená energie i vložené finanční rostředky nepřišly úplně vniveč,” vnímá Vladimír Málek alespoň určitou náplast.

 

Členové Ski klubu Masters během své sedmileté působnosti získali padesát medailových umístění v SP Masters, podobný počet medailových umístění ze závodů FIS Masters a přes stovku v Českém poháru Masters. O nejvýraznější umístění se postarali na Zimních hrách Masters v Bledu 2010 Jan Samohel ml. (stříbro) a Jan Čermák st. (bronz). Z MS Masters cenné kovy dovezli Roman Dědeček (bronz, 2012), Hana Ledvinová (bronz, 2013) a Vlaďka Krejčí (bronz, 2015). Vlaďka Krejčí získala také 2. místo v celkovém hodnocení SP Masters v sezóně 2010/11. “Ski klub Masters, přes všechny překážky, směřuje stále dopředu, a tak bych chtěl zmínit ještě jedno pozitivní rozhodnutí našeho klubu, a sice Klub převzal patronát nad Matějem Ponocným. Jedná se o závodníka s handicapem, je mistrem ČR a vítězem závodů EP v kategorii neslyšících. Závodník se připravuje v olympijském týmu neslyšících a my se mu budeme snažit v rámci našich možností pomoci na cestě k vysněným deaflympijským medailím,” doplňuje Vladimír Málek.

 

Kompletní dokument o historii kategorie Masters, vytvořrený předsedou komise Masters při FIS, Haraldem Herbertem, naleznete na www.czechskimasters.cz

 

(EK)

 

Photos: V.Málek

Fotogalerie