24.01.2019

Dnes 23.1.2019 se na Červené ve Špindlerově Mlýně rozdaly první letošní mistrovské tituly ve sjezdovém lyžování.

U žen ovládly celý stupínek vítězů nadějné české juniorky. U mužů patřila „bedna“ zkušeným. Titul získali Klára Pospíšilová a Ondřej Berdnt. Stříbrné medaile získali Barbora Nováková (mimochodem prvním ročníkem FIS) a Kryštof Krýzl. Bronz ukořistili Tereza Nová a Jan Zabystřan.

Zároveň to bylo i juniorské Mistrovství ČR a tituly náleží Kláře Pospíšilové a Janu Zabystřanovi. Stříbrní jsou Barbora Nováková a Tomáš Klinský. Bronzoví jsou Tereza Nová a Adam Klíma. Tituly u mladších juniorů ukořistili Barbora Nováková a Adam Klíma.

V rámci mezinárodního závodu FIS se mezi naše české muže na stříbrný stupínek vešel slovenský Martin Bendík.

Tituly se ve sjezdu udělovaly teprve podruhé v samostatné historii České republiky (od roku založení ČR – 1993). Premiéra MČR ve sjezdu proběhla minulý rok. Tituly Mistra ČR získali Kateřina Pauláthová a Ondřej Berndt. Ondrovi se titul podařilo obhájit a Kateřina se nezúčastnila závodu.

Závod ve sjezdu se jel dvoukolově. Červená sjezdovka, ani žádná jiná sjezdovka v ČR nemá potřebné převýšení pro regulérní jednokolový sjezd. FIS povolila dvoukolový závod, protože se FIS závodů ve sjezdu koná čím dál méně. Tím se zvýšila šance na jejich uspořádání. Sjezdy jsou náročné na organizaci, na bezpečnost i na čas. Sjezdy zaberou pár dní a je potřeba uzavřít sjezdovku na několik dní pro veřejnost.

Ve Špindlerově Mlýně probíhá celý týden od 21.1.-25.1. „speed week“, kdy se jedou dva sjezdy, dvě superG a dvě alpské kombinace v rámci FIS Mistrovství ČR a Českého poháru.

Rychlostní týden na Červené začal v pondělí 21.1. tréninky sjezdu, při nichž si závodníci hledali nejrychlejší stopu. V úterý 22.1. se už jel sjezd naostro v rámci Českého poháru. Zvítězili Barbora Nováková a Ondřej Berndt a stali se tak favority pro středeční mistrovský závod. Ve čtvrtek 24.1. na závodníky čekají dva závody SuperG. První závod bude mistrovský a současně i akademické mistrovství ČR. Druhé SuperG se pojede v rámci FIS a Českého poháru. Celý závodní týden vyvrcholí v pátek 25.1. na Stohu, kde se pojedou dva slalomy do kombinace. Časy slalomů se budou sčítat se čtvrtečními časy v SuperG.

Organizátorům počasí naštěstí po loňské nevlídnosti letos opravdu přeje – azuro, zima až praští, a tvrdo. Co víc si organizátoři a závodníci můžou přát!

Výsledky a analýzy sjezdů můžete shlédnout zde. Výsledky MČR ve sjezdu žen a mužů . Výsledky FIS a Českého poháru ve sjezdu – ženy a muži.

 

Stay tuned!

(TK)

Fotogalerie