16.01.2016 V letošní sezoně se na českých horách nepotkáme se závodníky Světového či Evropského poháru, nicméně vrcholná akce opět nebude chybět. Od 20. do 25. března se na sjezdovkách ve Špindlerově Mlýně uskuteční FIS World Criterium Masters, tedy Mistrovství světa alpských lyžařů v kategorii Masters. 36. ročník šampionátu se bude konat na sjezdovkách ve Sv. Petru a na Stohu...

Pro české lyžování je přidělení pořadatelství takto významné akce velkým oceněním a důkazem, že Masters lyžování má u nás svoji tradici, početnou základnu a zejména kvalitu.

Na konci března se do největšího českého lyžařského střediska sjede na více než 500 závodníků z celého světa, což je pro organizátory ze společnosti SJ SKI velká výzva. „ Jedná se o zajištění kompletních služeb nejen pro závodníky, ale i pro jejich doprovod a  návštěvníky Mistrovství. Při závodech budeme těžit nejen z vlastních zkušeností pořadatele 11 ročníků Světového poháru Masters, ale také ze zkušeností spolupořadatelů, kteří organizovali závody Světového poháru žen. Vše kolem závodu bude tedy mít svěťákovou úroveň,“ říká za pořadatele Mgr. Iva Kárníková ze spol. SJ SKI. Na závodníky nečeká jen závodní program. Během týdne Mistrovství světa je pro účastníky připravena celá řada doprovodních akcí. Hned na začátku, tedy v pondělí, to bude takzvaný Opening Ceremony s Team Parade (slavnostní průvod s představením národních týmů) s doprovodným programem a prezentací lokálních produktů. Dále je připravena Galadinner v Hotelu Horal. Neméně nápaditými a významnými budou i jednotlivá slavnostní vyhlášení přímo v prostorách Skiareálu Špindlerův Mlýn.

Samotných závodů v rámci Mistrovství světa Masters se účastní špička závodního peletonu ze všech koutů světa. Ani ve Špindlerově Mlýně nebudou chybět tradiční sjezdařské velmoci Rakousko, Německo, Francie a další. Diváci se však mohou těšit i na „exotičtější“ lyžaře z Japonska, Jižní Koreje, Chile nebo Nového Zélandu a Austrálie. Tento výčet jen potvrzuje, o jak prestižní akci se jedná. Na závodníky pak čekají medailové souboje ve třech disciplínách, slalom, obří slalom a rychlostní disciplína super – G. „Bylo velice náročné skloubit běžný provoz nejnavštěvovanějšího lyžařského resortu v ČR s podmínkami šampionátu“, dodává Michal Kárník, předseda organizačního výboru.

Fanoušci se mohou těšit na známá i neznámá jména tohoto sportu a ze hry o cenné kovy rozhodně nebudou ani čeští lyžaři, kteří v kategorii Masters patří dlouhodobě do světové špičky. Jak již dříve pořadatelé World Criterium Masters avizovali, tváří akce bude český sjezdař Ondřej Bank. Malým veřejným tajemstvím je, že se současně snaží do „Špindlu“ přilákat i rakouskou lyžařskou legendu Hermana Maiera.   

Rozhodně tedy je se na co těšit. 

                                                                                                                                                                                           KMA